zamieszczamy kolejne scenariusze do przeczytanych lektur. Tym razem na warsztat bierzemy słynna komedię Moliera pt. "Skąpiec". Oto efekty naszej pracy.
Martyna
Olechnicka, Weronika Stasiewicz, Patrycja Krysiuk, Klaudia
Waszkiewicz,
Patrycja
Wysocka, Martyna Filipczuk, Patryk Wojszko
Temat: Utrwalenie znajomości treści dramatu Moliera
pt. „Skąpiec”.
Cele lekcji:
Cele lekcji:
- rozpoznawanie postaci poprzez ich zachowania,
- rozwijanie wyobraźni uczniów,
- utrwalenie treści lektury.
Formy pracy:
- praca w dwóch grupach
Metody pracy:
- kalambury,
- drama,
- turniej.
Przebieg lekcji:
1. Podzielenie klasy na dwie grupy i wytłumaczenie im
zasad turnieju.
2. Rozpoczęcie turnieju klasowego.
2. Rozpoczęcie turnieju klasowego.
Przedstawienie zasad turnieju.
• Zespoły do każdego kolejnego pytania wyznaczają jedną osobę spośród swojego grona.
• Jeśli uczestnik odpowie poprawnie, grupa otrzymuje punkt. Jeżeli natomiast odpowie źle, pytanie przechodzi na drugą przeciwników.
• Zespoły do każdego kolejnego pytania wyznaczają jedną osobę spośród swojego grona.
• Jeśli uczestnik odpowie poprawnie, grupa otrzymuje punkt. Jeżeli natomiast odpowie źle, pytanie przechodzi na drugą przeciwników.
• Grupa, która będzie miała mniejszą ilość punktów, musi
na koniec przedstawić krótką scenę
z lektury „Skąpiec" przedstawiającą miłość Elizy i Walerego.
z lektury „Skąpiec" przedstawiającą miłość Elizy i Walerego.
Pytania do turnieju:
1) Jak ma na imię tytułowy ,,Skąpiec"? • Harpagon
2) Na kogo Jakub zrzucił podejrzenie odnośnie kradzieży szkatułki Harpagona? • Na Strzałkę
3) Jak miał na imię zalotnik Elizy? • Walery
4) Kim był Walery dla Marianny? • Bratem
5) W jakim mieście dzieje się akcja sztuki? • W Paryżu
6) W którym wieku dzieje się akcja sztuki? • XIX w.
7) Kim był Jakub dla Harpagona? • Był jego kucharzem i woźnicą
8) Z ilu aktów składa się dramt? • Z pięciu
9) Ile dzieci miał Anzelm? • Dwoje
10) Kogo Harpagon podejrzewał o kradzież szkatułki? • Wszystkich
11) Kogo Kleant darzył uczuciem miłości? • Mariannę
12) Kim jest Frozyna? • Swatką
13) Kim jest strzałka? • Służąca Kleanta
14) Kto chciał pożyczyć Kleantowi pieniądze na wysoki procent? • Harpagon
15) Jakim gatunkiem dramatycznym jest „Skąpiec"? • Komedia
16) Ile było pieniędzy w skradzionej szkatułce Harpagona? • 10 tys. talarów
3. Podsumowanie wyników turnieju. Krótkie przedstawienie scenki przez przegraną grupę.
4. Zabawa w kalambury.
1) Jak ma na imię tytułowy ,,Skąpiec"? • Harpagon
2) Na kogo Jakub zrzucił podejrzenie odnośnie kradzieży szkatułki Harpagona? • Na Strzałkę
3) Jak miał na imię zalotnik Elizy? • Walery
4) Kim był Walery dla Marianny? • Bratem
5) W jakim mieście dzieje się akcja sztuki? • W Paryżu
6) W którym wieku dzieje się akcja sztuki? • XIX w.
7) Kim był Jakub dla Harpagona? • Był jego kucharzem i woźnicą
8) Z ilu aktów składa się dramt? • Z pięciu
9) Ile dzieci miał Anzelm? • Dwoje
10) Kogo Harpagon podejrzewał o kradzież szkatułki? • Wszystkich
11) Kogo Kleant darzył uczuciem miłości? • Mariannę
12) Kim jest Frozyna? • Swatką
13) Kim jest strzałka? • Służąca Kleanta
14) Kto chciał pożyczyć Kleantowi pieniądze na wysoki procent? • Harpagon
15) Jakim gatunkiem dramatycznym jest „Skąpiec"? • Komedia
16) Ile było pieniędzy w skradzionej szkatułce Harpagona? • 10 tys. talarów
3. Podsumowanie wyników turnieju. Krótkie przedstawienie scenki przez przegraną grupę.
4. Zabawa w kalambury.
Zasady gry:
poszczególne zespoły losują, a następnie odgrywają scenki i bohaterów dramatu
Moliera; grupa przeciwna ma za zadanie odgadnąć ich treść.
Bohaterowie: Walery, Eliza, Harpagon, Strzałka, Kleant, Marianna, Anzelm, Frozyna w dowolnej sytuacji
Bohaterowie: Walery, Eliza, Harpagon, Strzałka, Kleant, Marianna, Anzelm, Frozyna w dowolnej sytuacji
Scenki:
reakcja Harpagona po zaginięciu szkatułki; reakcja Marianny na wieść, że Anzelm
to jej ojciec; reakcja Jakuba podczas bicie go przez Harpagona; Strzałka
kradnie szkatułkę; swatanie Marianny
i Harpagona przez Frozynę.
i Harpagona przez Frozynę.
3. Zliczenie
punktów zebranych przez zespoły; ogłoszenie wyników; ocena aktywności na
lekcji.
Rafał Kowalczuk,
Klaudia Rudczuk, Dominik Matys, Jakub Szerenos, Karol Całkowski
Temat: Zbliżenie na bohaterów „Skąpca” Moliera.
Cel:
Cel:
- dokładniejsze poznanie bohaterów lektury.
Metoda pracy:
quiz (15 osób), kalambury.
Forma pracy: praca w trzech grupach 5 – osobowych.
Nagroda dla zwycięskiej grupy: cukierki
Forma pracy: praca w trzech grupach 5 – osobowych.
Nagroda dla zwycięskiej grupy: cukierki
Przebieg lekcji:
1. Powitanie klasy i przedstawienie tematu i celu
lekcji.
2. Podzielenie klasy na trzy grupy i wytłumaczenie im
zasad obowiązujących podczas quizu.
Zasady quizu:
przedstawiciel danej grupy wybiera jeden numer od 1 do 15; pod wybranym numerem
znajduje się pytanie, na które musi on odpowiedzieć - wtedy dostaje 2 pkt. Natomiast
jeśli odpowie na nie z pomocą zespołu, otrzymuje 1p.
Pytania do Quizu.
1. Jak nazywał się ojciec Marianny i Walerego?
2. Kim był Jakub?
3. Kogo chciał poślubić Kleant?
4. Kto został wezwany do Harpagona po kradzieży szkatułki?
5. Kogo chciał poślubić Walery?
6. Czy Eliza miała brata? Jeśli tak, to jak miał na imię?
7. Strzałka był służącym Kleanta czy Harpagona?
8. Czy Kleant był hazardzistą?
9. Co było najważniejsze dla Harpagona?
10. Ile lat ma Harpagon?
12. Jakim gospodarzem przyjęcia okazał się Harpagon?
13. Jakie uczucia okazywał Harpagon Elizie?
14. Podaj trzy cechy Harpagona.
15. Czy Frozyna była swatką?
3. Kalambury.
Przedstawiciel grupy podchodzi i losuje karteczkę z imieniem postaci, a następnie musi pokazać jej charakterystyczną cechę lub cechy.
Przedstawiciel grupy podchodzi i losuje karteczkę z imieniem postaci, a następnie musi pokazać jej charakterystyczną cechę lub cechy.
WALERY; ELIZA; KLEANT;
HARPAGON; MARIANNA; ANZELM
4. Podsumowanie wyników gier. Wyłonienie zwycięzców. Rozdanie
nagród – cukierków.
Anna Zalewska,
Patrycja Kuczyńska, Patryk Drozdowicz, Łukasz Żółkowski, Damian Bagiński,
Krzysztof Tomczak
Temat: Kim są bohaterowie dramatu Moliera pt. „Skąpiec”?
Cele lekcji:
- bliższe poznanie psychiki bohaterów lektury,
- doskonalenie umiejętności wejścia w rolę,
- doskonalenie umiejętności redagowania listu.
Metody pracy:
Metody pracy:
- drama,
- diagram,
- ćwiczenie redakcyjne.
Formy pracy: grupy 4, 5 – osobowe.
1.
Najpierw następuje podział klasy na zespoły 4, 5 – osobowe.
2. Następnie rozdajemy karty pracy z wykreślanką, na
której należy wyodrębnić postaci dramatu „Skąpiec” (załącznik poniżej). Na
zadanie przeznaczamy 3 minuty. Po wykonaniu ćwiczenia sprawdzamy odpowiedzi.
Potem uczniowie wybierają dowolną postać znalezioną w
diagramie i krótko ją ustnie opisują.
Postacie
nie mogą się powtarzać.
3. W
dalszej kolejności uczniowie losują temat scenki z dramatu i ich zadanie polega
na przedstawieniu jej dla reszty klasy, która musi odgadnąć, o który fragment
lektury chodzi.
Tematy:
1. Zabranie szkatułki Harpagonowi
2. Wyłowienie Elizy z jeziora
3. Uczta u Harpagona
4. Miłość Kleanta i Marianny
5. Miłość Elizy i Walerego
4. Po odgadnięciu scenek następuje przypomnienie zasad redagowania listu (schematu, odpowiedniego stylu i ortografii, kompozycji).
1. Zabranie szkatułki Harpagonowi
2. Wyłowienie Elizy z jeziora
3. Uczta u Harpagona
4. Miłość Kleanta i Marianny
5. Miłość Elizy i Walerego
4. Po odgadnięciu scenek następuje przypomnienie zasad redagowania listu (schematu, odpowiedniego stylu i ortografii, kompozycji).
5. Ćwiczenie
redakcyjne: napisz w imieniu Harpagona krótki list z przeprosinami skierowany
do jego dzieci.
6. Odczytanie prac.
H
|
M
|
O
|
I
|
L
|
E
|
R
|
U
|
J
|
P
|
A
|
U
|
Q
|
E
|
K
|
L
|
E
|
A
|
N
|
T
|
R
|
D
|
J
|
A
|
S
|
I
|
M
|
O
|
N
|
K
|
P
|
G
|
A
|
N
|
R
|
Z
|
G
|
Y
|
H
|
N
|
A
|
N
|
K
|
Z
|
J
|
A
|
N
|
U
|
S
|
Z
|
G
|
T
|
U
|
E
|
W
|
A
|
L
|
E
|
R
|
Y
|
O
|
D
|
B
|
L
|
O
|
N
|
D
|
G
|
Y
|
O
|
N
|
S
|
T
|
R
|
Z
|
A
|
Ł
|
K
|
A
|
J
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz