Witamy serdecznie!
W tym miesiącu omawiamy lekturę "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Lektura cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, w związku z tym wiele osób chciało poprowadzić zajęcia lekcyjne w oparciu o tę książkę. Nasza praca zaowocowała wieloma scenariuszami lekcji języka polskiego. Zapraszamy do skorzystania z naszych pomysłów na ciekawe lekcje.
Klasy IA i IB gimnazjum
Umiejętności, jakie uczeń zdobędzie podczas lekcji:
Julia
Cylwik
Aleksandra
Łobodzińska
Karolina
Orzełek
Olga
Śliwowska
Temat: Co wiemy o autorze i bohaterach Quo vadis? - powtórzenie wiadomości.
Cele
lekcji:
- przypomnienie informacji o bohaterach
i świecie przedstawionym w lekturze pt. Quo
vadis.
Forma
pracy:
- praca w grupach
Umiejętności, jakie uczeń zdobędzie podczas lekcji:
- umiejętność pracy w grupie na czas,
- redagowanie pamiętnika.
Przebieg
lekcji:
1. Podzielenie klasy na grupy do
maksymalnie 4 osób – praca w wyznaczonych zespołach potrwa przez całą lekcję.
Następnie uczniowie mają za zadanie wypisać na kartce jak największą liczbę
bohaterów w ciągu 2 minut. Po upływie czasu prowadzący zbierają kartki
z imionami bohaterów.
z imionami bohaterów.
2. Kolejne zadanie będzie polegało na napisaniu
kartki z pamiętnika Winicjusza, w którym bohater będzie wspominać spotkanie z
Ligią i swoją drogę do chrześcijaństwa.
Na zredagowanie pracy przeznacza się 10 minut. W dalszej kolejności grupy odczytują swoje prace.
Na zredagowanie pracy przeznacza się 10 minut. W dalszej kolejności grupy odczytują swoje prace.
3. Zadaniem końcowym dla uczestników
lekcji jest zabawa ,,Koło fortuny”, w której gracze przy każdej rundzie
wyznaczają po jednej osobie, która ma za zadanie zakręcić ,,Kołem fortuny” z
różnymi kategoriami dotyczącymi powieści. Po wylosowaniu kategorii uczestnik
odpowiada na pytanie. Jeśli udzieli prawidłowej odpowiedzi, drużyna dostaje 2
punkty. Zespół może również skorzystać z podpowiedzi, wtedy dostanie tylko
jeden punkt za poprawną odpowiedź. Pytania, które zostaną niewykorzystane,
zadamy na koniec lekcji za dodatkowe
punkty. Jeżeli pytania z jakiejś kategorii wyczerpią się podczas gry, wtedy
prowadzący zakrywają daną kategorię i gra toczy się dalej.
Plan koła fortuny
Pytania do koła fortuny:
Kategoria miejsca:
1. Jak nazywamy rynek rzymski? Odp. Forum Romanum
2. Biedniejsza cześć Rzymu. Odp. Zatybrze.
3. Gdzie mieszkał Winicjusz? Odp. Na Palatynie
4. Gdzie znajduje się napis ,,Quo vadis Domine” ? Odp. Na kapliczce w Rzymie.
1. Jak nazywamy rynek rzymski? Odp. Forum Romanum
2. Biedniejsza cześć Rzymu. Odp. Zatybrze.
3. Gdzie mieszkał Winicjusz? Odp. Na Palatynie
4. Gdzie znajduje się napis ,,Quo vadis Domine” ? Odp. Na kapliczce w Rzymie.
Kategoria
ciekawostki:
1.Ile kandydatek startowalo do roli Ligii w ekranizacji powieści Sienkiewicza?
a) 200
b) 450
c) 390
2. Na ile języków zostało przetłumaczone Quo vadis?
a) 50
b) 20
c) 36
3. Podczas pierwszego debiutu książkowego nazwisko autora przekręcona na:
a) Siankiewicz
b) Sakwicz
c) Stankiewicz
1.Ile kandydatek startowalo do roli Ligii w ekranizacji powieści Sienkiewicza?
a) 200
b) 450
c) 390
2. Na ile języków zostało przetłumaczone Quo vadis?
a) 50
b) 20
c) 36
3. Podczas pierwszego debiutu książkowego nazwisko autora przekręcona na:
a) Siankiewicz
b) Sakwicz
c) Stankiewicz
4.
Tytuł powieści pochodzi od napisu „Domine, quo vadis” znajdującego się na
kapliczce. Autorowi pokazał ją Henryk Siemiradzki który był:
a)
kowalem
b)reporterem
c) malarzem
b)reporterem
c) malarzem
Kategoria czas:
1. Ile lat po śmierci Chrystusa dzieje się akcja lektury?
a) 30
b) 36
c) 60
2. Ile czasu Winicjusz przebywał ranny u Aulusa?
a) kilka tygodni
b) kilka dni
c) kilka miesięcy
3. Pożar Rzymu miał miejsce
a) w 64r.
b) w 52r.
c) w 71r.
4. Akcja toczy się w
a) I połowie I w.
b) II połowie I w.
c) I połowie II w.
1. Ile lat po śmierci Chrystusa dzieje się akcja lektury?
a) 30
b) 36
c) 60
2. Ile czasu Winicjusz przebywał ranny u Aulusa?
a) kilka tygodni
b) kilka dni
c) kilka miesięcy
3. Pożar Rzymu miał miejsce
a) w 64r.
b) w 52r.
c) w 71r.
4. Akcja toczy się w
a) I połowie I w.
b) II połowie I w.
c) I połowie II w.
Kategoria kto
był kim:
1.Ursus
to:
a) doradca Nerona
b) niewolnik Petroniusza
c) sługa Ligii
2. Petroniusz był dla Winicjusza
a) bratem
b) wujem
c) ojcem
3. Barbarzyńskie imię Ligii to:
a) Kalina
b) Klara
c) Kamila
4. Kim była Augusta
a) kochanką Nerona
b) córką Nerona
c) niewolnicą Nerona
a) doradca Nerona
b) niewolnik Petroniusza
c) sługa Ligii
2. Petroniusz był dla Winicjusza
a) bratem
b) wujem
c) ojcem
3. Barbarzyńskie imię Ligii to:
a) Kalina
b) Klara
c) Kamila
4. Kim była Augusta
a) kochanką Nerona
b) córką Nerona
c) niewolnicą Nerona
Kategoria o
autorze:
1. Jednym z kompleksów Sienkiewicza był:
a) za duży nos
b) to że był otyły
c) niski wzrost
2. Pseudonim literacki pisarza to
a) Polis
b) Litwos
c) Prusak
3. Sienkiewicz urodził się w miejscowości w województwie:
a) Dolno Śląskim
b) Lubelskim
c) Podlaskim
4. Autor Quo vadis był laureatem nagrody:
a) Bielika
b) Hugo
c) Literackiej nagrody Nobla
1. Jednym z kompleksów Sienkiewicza był:
a) za duży nos
b) to że był otyły
c) niski wzrost
2. Pseudonim literacki pisarza to
a) Polis
b) Litwos
c) Prusak
3. Sienkiewicz urodził się w miejscowości w województwie:
a) Dolno Śląskim
b) Lubelskim
c) Podlaskim
4. Autor Quo vadis był laureatem nagrody:
a) Bielika
b) Hugo
c) Literackiej nagrody Nobla
Kategoria o
wyglądzie bohaterów:
1.
Według powieści Sienkiewicza Neron był
a) odrażający
b) przystojny
c) szczupły
a) odrażający
b) przystojny
c) szczupły
2.
Będąc w łaźni Petroniusz zachwycał się:
a) ciałem Winicjusza
b) włosami jednej z niewolnic
c) urodą Eunice
3. Akte o urodzi Ligii mówiła że:
a) jest szkaradna
b) jest piękniejsza od Pompei
c) jest za wąska w biodrach
4. Chilon był:
a) przystojny
b) odrażający
Przebieg lekcji:
1) Przedstawienie postaci.
• Zapisanie wszystkich bohaterów utworu na tablicy.
a) ciałem Winicjusza
b) włosami jednej z niewolnic
c) urodą Eunice
3. Akte o urodzi Ligii mówiła że:
a) jest szkaradna
b) jest piękniejsza od Pompei
c) jest za wąska w biodrach
4. Chilon był:
a) przystojny
b) odrażający
Martyna Olechnicka
Weronika Stasiewicz
Weronika Stasiewicz
Patrycja
Krysiuk
Klaudia Waszkiewicz
Temat:
Zapoznanie się z bohaterami w powieści ,,Quo vadis".
Cele lekcji:
• przypomnienie wybranych bohaterów utworu,
• przypomnienie miejsc, w których działa się akcja powieści ,,Quo vadis".
Umiejętności, jakie zdobędą uczniowie:
• wyszukiwanie informacji w tekście,
• uzasadnianie swojej wypowiedzi.
Cele lekcji:
• przypomnienie wybranych bohaterów utworu,
• przypomnienie miejsc, w których działa się akcja powieści ,,Quo vadis".
Umiejętności, jakie zdobędą uczniowie:
• wyszukiwanie informacji w tekście,
• uzasadnianie swojej wypowiedzi.
Formy
pracy:
-
praca w grupach.
Metody
lekcji:
-
quiz.
Przebieg lekcji:
1) Przedstawienie postaci.
• Zapisanie wszystkich bohaterów utworu na tablicy.
2)
Podział klasy na grupy. (3-4)
3)
Praca w grupach.
• Quiz – wyjaśnienie zasad.
• Zadawanie pytań dotyczących ,,Quo vadis".
1) Gdzie i kiedy rozgrywa się akcja powieści? w Rzymie, I w.n.e.
2) Czyj świat ukazano w lekturze H. Sienkiewicza? Pogan i chrześcijan
3) Kto panował w Rzymie w I weku n.e.? Neron
4) Rzymskich chrześcijan nauczali apostołowie …… Święty Piotr i Paweł
5) W czyim domu Marek Winicjusz poznał Ligię? Aulusa Placjusza
6) Przedstaw Marka Winicjusza. Bogaty Rzymianin i siostrzeniec Petroniusza
7) kim była Ligia? Chrześcijanka, córka króla Ligów
8) Jaki znak kreśliła Ligia na piasku? Ryby
9) Co oznacza narysowany znak ryby przez Ligię? Oznacza, że jest chrześcijanką
10) Kto nieustannie towarzyszył Ligii? Ursus
11) Kiedy Winicjusz wyznał miłość Ligii? Podczas uczty u Nerona
12) Kto poszukiwał Ligii z polecenia Winicjusza ? Chilon Chilonides
13) Jak zmienił się Marek Winicjusz pod wpływem spotkań z chrześcijanami?
Obdarzał wolnością niektórych swych niewolników i z ekscytacją mówił o nauce Chrystusa.
14) Z czyjego rozkazu spłonął Rzym? Nerona
15) Kto kochał Petroniusza? Eunice
16) Jak cezar dokuczał Akte? Grozi Ci ślepota
17) Kogo przypomina w zachowaniu Chilon? Judasza
18) Kto wykpił talenty i dzieła Nerona? Petroniusz
19) Gdzie zamieszkali Ligia i Winicjusz po ślubie? Na Sycylii
20) Jakiego wyznania jest Ligia? Chrześcijańskiego
21) Kim był apostoł Piotr? Rybakiem
22) Miejsce akcji powieści to .....? Rzym
23) Kim dla Marka był Petroniusz? Wujem
24) Co oznacza tytuł książki ,,QUO VADIS"? Dokąd idziesz
25) Kogo obwiniano o podpalenie Rzymu? Chrześcijan
26) W jakich okolicznościach Winicjusz poznał Ligię?Gdy kąpała się w fontannie w Domu Aulusa Plaucjusza
27) Dlaczego Neron chciał podpalić Rzym? (Podaj dwa argumenty) Pisał utwór opisujący Troję i potrzebował inspiracji. Nie lubił Rzymu.
28) Jak mówiono na Ligię? Kallina
• Quiz – wyjaśnienie zasad.
• Zadawanie pytań dotyczących ,,Quo vadis".
1) Gdzie i kiedy rozgrywa się akcja powieści? w Rzymie, I w.n.e.
2) Czyj świat ukazano w lekturze H. Sienkiewicza? Pogan i chrześcijan
3) Kto panował w Rzymie w I weku n.e.? Neron
4) Rzymskich chrześcijan nauczali apostołowie …… Święty Piotr i Paweł
5) W czyim domu Marek Winicjusz poznał Ligię? Aulusa Placjusza
6) Przedstaw Marka Winicjusza. Bogaty Rzymianin i siostrzeniec Petroniusza
7) kim była Ligia? Chrześcijanka, córka króla Ligów
8) Jaki znak kreśliła Ligia na piasku? Ryby
9) Co oznacza narysowany znak ryby przez Ligię? Oznacza, że jest chrześcijanką
10) Kto nieustannie towarzyszył Ligii? Ursus
11) Kiedy Winicjusz wyznał miłość Ligii? Podczas uczty u Nerona
12) Kto poszukiwał Ligii z polecenia Winicjusza ? Chilon Chilonides
13) Jak zmienił się Marek Winicjusz pod wpływem spotkań z chrześcijanami?
Obdarzał wolnością niektórych swych niewolników i z ekscytacją mówił o nauce Chrystusa.
14) Z czyjego rozkazu spłonął Rzym? Nerona
15) Kto kochał Petroniusza? Eunice
16) Jak cezar dokuczał Akte? Grozi Ci ślepota
17) Kogo przypomina w zachowaniu Chilon? Judasza
18) Kto wykpił talenty i dzieła Nerona? Petroniusz
19) Gdzie zamieszkali Ligia i Winicjusz po ślubie? Na Sycylii
20) Jakiego wyznania jest Ligia? Chrześcijańskiego
21) Kim był apostoł Piotr? Rybakiem
22) Miejsce akcji powieści to .....? Rzym
23) Kim dla Marka był Petroniusz? Wujem
24) Co oznacza tytuł książki ,,QUO VADIS"? Dokąd idziesz
25) Kogo obwiniano o podpalenie Rzymu? Chrześcijan
26) W jakich okolicznościach Winicjusz poznał Ligię?Gdy kąpała się w fontannie w Domu Aulusa Plaucjusza
27) Dlaczego Neron chciał podpalić Rzym? (Podaj dwa argumenty) Pisał utwór opisujący Troję i potrzebował inspiracji. Nie lubił Rzymu.
28) Jak mówiono na Ligię? Kallina
4)
Zliczenie wyników grup. Rozdanie nagród.
Paulina
Gabrel
Anna
Lubecka
Nina
Supruniuk
Temat: Powtórzenie wiadomości o powieści
Henryka Sienkiewicz pt. Quo vadis.
Cele
lekcji:
- utrwalenie wiadomości o treści
powieści Quo vadis.
Umiejętności
ucznia:
- wyszukiwanie informacji w tekście,
- odtwarzanie postaci i wydarzeń w
małych scenkach teatralnych.
Formy
pracy:
- grupy pięcioosobowe.
Metody
pracy
:
- krzyżówka,
- quiz,
- kalambury.
1.
Zapisanie tematu. Wyjaśnienie celu i przebiegu lekcji.
2.
Podział klasy na grupy.
3.
Zadanie 1 - rozwiązywanie krzyżówki.
4.
Zadanie 2 - rozwiązywanie quizu.
5.
Zadanie 3 - rozwiązywanie kalamburów.
6.
Podsumowanie wyników gry. Rozdanie nagród.
1.
|
U
|
R
|
S
|
U
|
S
|
|||||||||
Q
|
U
|
O
|
V
|
A
|
D
|
I
|
S
|
|||||||
3.
|
E
|
U
|
N
|
I
|
C
|
E
|
||||||||
4.
|
N
|
E
|
R
|
O
|
N
|
|||||||||
5.
|
H
|
E
|
N
|
R
|
Y
|
K
|
||||||||
6.
|
L
|
I
|
G
|
I
|
A
|
|||||||||
7.
|
C
|
H
|
R
|
Z
|
E
|
S
|
T
|
|||||||
8.
|
W
|
I
|
N
|
I
|
C
|
J
|
U
|
S
|
Z
|
|||||
9.
|
L
|
I
|
G
|
Ó
|
W
|
|||||||||
10.
|
C
|
E
|
S
|
A
|
R
|
Z
|
||||||||
11.
|
R
|
Z
|
Y
|
M
|
1. Kto był wiernym sługą i opiekunem
Ligii?
2. Jaki brzmi łaciński tytuł powieści
Henryka Sienkiewicza?
3. Kto był tak zakochany w Petroniuszu,
że postanowił się otruć razem z nim?
4. Kto dał rozkaz spalenia Rzymu?
5. Jak miał na imię autor powieści?
6. Kto został żoną Marka Winicjusza?
7. Winicjusz przyjął go po ślubie.
8. Kto był siostrzeńcem Petroniusza?
9. Ligia była córką wodza… .
10. Kim
był Neron?
11. Gdzie toczy się akcja lektury?
Quiz
1. W którym wieku działa się akcja
powieści Henryka Sienkiewicza pt. Quo
vadis?
a) I w.p.n.e
b)
I w.n.e
c) II w.p.n.e
2. Kogo zamordował Neron?
a)
Matkę i żonę.
b) Żonę i dziecko.
c) Ojca i matkę.
3. Kto popełnił samobójstwo?
a a) Petroniusz.
b b) Neron.
c c) Ursus.
4. Kto został skazany na śmierć przez
Nerona?
a) Ligia i Winicjusz.
b) Ligia i Ursus.
c)
Chrześcijanie.
5. Kto nauczał rzymskich chrześcijan?
a)
Paweł z Tarsu.
b) Petroniusz .
c) Ursus.
6. Marek Winicjusz to :
a) Biedak z Zatybrza.
b)
Siostrzeniec Petroniusza.
c) Apostoł.
7. Rzym spłonął na rozkaz:
a)
Nerona.
b) Petroniusza.
c) Tygellina.
8. ,,Quo vadis, Domine’’ znaczy:
a)
Dokąd idziesz, Panie?
b) Dokąd śpieszysz, Panie?
c) Skąd wracasz, Panie?
9. Jak się nazywają główni bohaterowie Quo vadis?
a) Ligia, Neron, Petroniusz.
b)
Winicjusz, Piotr Apostoł, Ligia,
Neron.
c) Poppea, Aulus, Ligia.
Kalambury
Kalambury
polegają na wylosowaniu bohatera lub sceny z powieści. Następnie grupy
przedstawiają to, co wylosowali, tak aby inne grupy zgadły, o jaką lub sytuację
chodzi.
Sceny i bohaterowie do wylosowania:
Liga Kalina
Neron
Petroniusz
Marek Winicjusz
Męki chrześcijan w amfiteatrze
Spalenie Rzymu
Porwanie Ligii
itp.